היום (שלישי, 15.12) בפסטיבל – יום אחרון בסינמטק תל אביב

אוטופיה יסגור הערב שבוע של הקרנות ואירועים בסינמטק תל אביב ובבית אריאלה. נכון לעכשיו מהדורת 2015 היא האחרונה של פסטיבל אוטופיה לסרטי מד"ב, פנטזיה, מתח ואימה, לפחות בפורמט המוכר בו פעלנו בשנים האחרונות. תודה לכל הצופים שהגיעו לצפות בסרטים, להקשיב להרצאות ולקחת חלק במפגשים ובסדנאות, השנה ובשנים עברו. אך בטרם נסיים את הפעילות לשנה זו, יגיע הפסטיבל לסינמטק הרצליה עם 11 סרטים מהתוכניה השנתית. זה יקרה בימים ראשון עד שלישי בשבוע הבא, בין ה-20 ל-22 בדצמבר.
אבל רגע, עוד לא סיימנו, היום יתקיימו מספר הקרנות אחרונות ומרגשות. מתחילים את היום עם הרצאה מטעם המכללה הישראלית לאנימציה: מהפכת האפקטים והאנימציה בישראל ובעולם. כפיר רם יציג את הפיתוחים חדשים בתחומי האפקטים, משחקי המחשב והאנימציה, כולל הדגמות חיות של תהליכי עבודה (סינמטק, אולם 1, 17:00). לאחר מכן נציג מקבץ שלישי ואחרון של סרטים קצרים תוצרת ישראל, כשהפעם מדובר בהקרנות בכורה מיוחדות, חלקן של זוכי המענקים והתחרויות של הפסטיבל. יוקרנו הסרטים "קני סוף" של בני שקלובסקי, "מפעילה" של בן חכים, "כשהכל קפוא" של רותם מוסט ו"שלג חם" של אירה אלשנסקי (אולם 1, 18:00).
בערב נציג שוב את סרטו של השחקן ריאן גוסלינג, המתנסה כאן לראשונה בבימוי: "נהר אבוד". זהו סיפורה של משפחה אחת המנסה לשרוד בעיירה אמריקאית ענייה ומסוכנת, המונה שני בנים ואם, בגילומה של כריסטינה הנדריקס. בעוד האם מתחילה לעבוד במועדון פטיש מבהיל, בנה הבכור חובר אל השכנה הצעירה למסע אל עיר סודית המוסתרת מתחת למים (אולם 1, 19:30).
פחות מדקה מבניין הסינמטק יתקיים יום פתוח במכללה הישראלית לאנימציה, שיתחיל ב-17:40 ויסתיים ב-22:00. מתעניינים בלימודי אנימציה, אפקטים ויזואלים וקונספט דיזיין? כדאי לכם להיות שם כדי להשתתף בהרצאות ובהדגמות החיות באנימציה, תלת-מימד, אפקטים ויזואלים, פיתוח משחקי מחשב, קונספט דיזיין, עיצוב וגרפיקה.
האירוע האחרון בהחלט בתל אביב לשנה זו (ואולי בכלל) יהיה ההקרנה החד פעמית של סרט הנעילה שלנו – "הנערות האחרונות". זוהי קומדיית אימה שתתחבב במיוחד על חובבי סרטי הסלאשרים, אבל תתאים גם לפחדנים שמעדיפים סגנונות אחרים. גיבורת הסרט היא מקס, בתה של שחקנית שהתפרסמה כ"מלכת צעקות" בסרטי אימה בשנות השמונים. ביום השנה למות האם, מגיעים מקס וחבריה להקרנה מיוחדת של סרט הקאלט בכיכובה, אך מוצאים את עצמם לפתע בתוך עלילת הסרט. הבת נרגשת לפגוש מחדש את אמא שלה, אך אין לה זמן לאיחוד משפחתי של ממש – לשתיים יש רוצח מטורף ללכוד ולחסל. האם היכרותם של הצעירים עם קלישאות הז'אנר השחוקות תעזור להם לשרוד את הסכנות הצפויות להם עד סוף הסרט?