אוטופיה 2018 – Resistance Is Not Futile

פסטיבל אוטופיה 2018 // סמנו את היומנים – 3-8 בדצמבר בסינמטק תל-אביב וביפו העתיקה

השקנו את מכירת התגים, אנחנו רוצים אתכם איתנו!

https://eventbuzz.co.il/lp/event/utopia-pass-2018

פסטיבל אוטופיה חוזר השנה לפעילות במתכונתו המלאה!

אנו נסמכים באופן משמעותי עליכם – הקהל המסור והותיק של הפסטיבל.

השקנו את מכירת התגים של הפסטיבל לרכישה מוקדמת בשלוש רמות מחיר שאנו מקווים שמנגישים את הפסטיבל לכל אחת ואחד.

בימים הקרובים אתר הפסטיבל החדש יעלה לאוויר ואיתו תכנית של סרטים חריגים, אמיצים ופורצי דרך, מיטב הקולנוע מישראל והעולם שלמדתם לצפות לו מאיתנו, וליהנות ממנו, ולצד זאת “בזאר הרעיונות”, ביפו העתיקה, בין המבנים רווי ההיסטוריה הקרובה והרחוקה, העתיקות והשרידים הארכאולוגיים, ובאוירה של אמנות והשראה, נקיים מפגשים, שיחות והרצאות על העתיד.

כבכל שנה אנו מבקשים את האמון שלכם ע”י השתתפות בפסטיבל, בראש ובראשונה ע”י רכישה מוקדמת של תגי כניסה, אך חשוב במיוחד – ההמלצה האישית לחברות וחברים – אל תשמרו אותנו בסוד! :)

עיקבו אחר עמוד הפייסבוק שלנו למידע נוסף והודעות בנוגע לפסטיבל.

הצצה לתוכנית…

בזירת המדע הבדיוני, התרגשות גדולה. אנו מארחים את קולין טרבארו, במאי סרטי “עולם היורה” (התארח אצלנו בשנת 2012 עם סרטו הראשון – “על אחריותכם בלבד”) ואת פיטר וואטס, סופר מדע בדיוני (“ראייה עיוורת” יצא לאור גם בעברית, כל ספריו זמינים להורדה בחינם באתר שלו, רוצו לקרוא!) שכותב גם למשחקי מחשב (Crysis 2). נקיים מספר מפגשים עם שניהם, בין השאר באירוע מיוחד תחת הכותרת “עיצוב המחר” במוזיאון הטבע החדש.

בזירת הקולנוע הפנטסטי, פנטסיה! גדול במאי הז’אנר מספרד אלכס דה לה איגלסיה יבקר אותנו לצד שותפו הוותיק לכתיבה, התסריטאי חורחה גריקהאצ’וואריה (מי שראה את “הקרקס האחרון” בפסטיבל יודע במה מדובר, למי שלא בסריטה יש סקירה מקיפה), עוד בספרדית, ‘ילד הפלא’ ממקסיקו, איזאק אזבאן, כוכב עולה בשמי הז’אנר, גם הוא יבקר אותנו עם שלושת סרטיו הראשונים.

סרט הפתיחה הוא “האיש שהרג את דון קישוט” של טרי גיליאם. לאחר שפתחנו עם “תאוריית האפס” בשנת 2014, אנו שבים לפתוח עם סרטו החדש של גיליאם בכיכובם של אדם דרייבר, ג’ונתן פרייס וסטלן סקארסגארד. “האיש שהרג את דון קישוט” הציג כסרט הנעילה של פסטיבל קאן האחרון, בעיכוב של למעלה מ 20 שנה. סרט מרגש ומחמם לב שכולו רומנטיקה ואהבה לקולנוע.

ביפו העתיקה נקיים במשך יומיים ‘בזאר רעיונות’ אודות “עתיד הסיפור, וסיפור העתיד” בהשתתפות קבוצה מובחרת של יוצרות ומעצבים, חוקרות ואוצרים, חייזריות ורובוטים, בהם איה כורם (מוסיקאית, “2023”), מושון זר-אביב (מעצב, יזם פרויקט “תיירות סקולטיבית”), בועז לביא (סופר ומחזאי, “The Divine”), יוני גבע (במאי קולנוע, “אבוללה”), רועי אברמוט (עיצוב משחקים), עומרי עמירב-דרורי (tech.bio) וחברות וחברים רבים נוספים – ואיתכם!

על התמה שנבחרה השנה – למה “התנגדות” ?

השנה בחרנו ב”התנגדות” ככותרת המשנה שמלווה את הפסטיבל.

התרבות הפופולרית והמרחב הפוליטי, שניהם משוועים לדמיון. דיסטופיות, אסונות ופוסט-אפוקליפסות נמצאים ובשפע, ואילו מציאות מורכבת וחזון לעתיד חיובי נפקדים מהמערכה. זו הפוליטיקה החשובה לנו, החיונית לנו, הפוליטיקה של הדמיון.

“מה היה קורה אם?”, השאלה שבלב היצירה הבדיונית, נדמית לרוב כנאיבית, אף ילדותית, אך היא פוליטית מאין כמוה – בעצם השאלה מצויה ההבנה כי המציאות בה אנו חיים, היא רק אחת מאינספור אפשרויות – אפשר אחרת, ויש הרבה “אחרת” לבדוק ולבחון בפסטיבל. וכמובן שזה מוביל אותנו ממציאות ה”כאן והעכשיו” על שלל חלופותיה, אל עבר העתיד, אף כי יש לומר עתידים, ברבים, הבחירות היום מייצרות את המציאות, הזו או האחרת, של המחר.

אנו רוצים בהשראה. בלב העשייה של אוטופיה המדע הבדיוני, הקולנוע הפנטסטי והעיצוב הספוקולטיבי, באמצעותם נציג אפשרויות למציאות אחרת, דימויים לעתידים אפשריים, ונדון בדרכים למימושם – גם אם כנגד כל הסיכויים.

בעידן של בעלי אוב דיגיטליים ובינות מלאכותיות, נביאים החוזים בדיוק מופתי (לכאורה) את עתידנו, בעוד הם מגבילים, מעכבים ומצרים חופש ודמיון, אנו נחגוג השראה, נחגוג סוכנות ומנהיגות – ואת האנושיות של אלו. נאזן את הכבוד לעבר עם התרגשות מהמחר, את הזיכרון עם חזון. נספר את סיפורה של המהפכה הדיגיטלית באופן שאינו מבשר על עליית המכונות ומרד המחשבים שמעבר לפינה (הרובוטים כאן, אבל הם אינם נוהרים לקלפיות), אלא באופן הבוחן את המציאות בעין ביקורתית ודורש מאיתנו מורכבות, חמלה ותקווה. נחגוג ידע ותגלית, מדע ודמיון, נתנגד ליאוש, ונתרגש מהמחר!

– אורי אביב, נובמבר 2018, תל-אביב

Menu Title