לקראת האירוע – מגוון אנשי ציבור מביעים תמיכתם באוטופיה

״אוטופיה״ הוא יותר מפסטיבל הקבוע בימים מסוימים בשנה ומציע תכנים שאינם נכללים ברגיל בתפריט של התרבות המקומית (סרטים, אירועי תרבות, מפגשים עם יוצרים מרחבי העולם). הוא הרבה יותר מזה. אורי אביב הקים בית גידול לרעיונות וליוזמות המשתרע על השנה כולה, ומרחיב את מנעד ההתנסויות המזומן ליוצרים ישראליים. בשנים האחרונות לקחתי חלק בפעילויות שארגן אורי אביב במסגרת ״אוטופיה״ והן תרמו תרומה משמעותית לעבודה שלי ככותב. אני חושב שחיוני ש״אוטופיה״ ימשיך להתקיים כפסטיבל ולעודד יוצרים לחפש צורות ביטוי חלופיות לחיים כאן.
שמעון אדף, סופר ומשורר

מפעל תרבותי שסכנת סגירה מרחפת עליו הוא תעודת עניות לכולנו. פסטיבל "אוטופיה" שמטפח יצירות ויוצרים בתחום הפנטזיה והמד"ב, מצא לו מקום, אוהדים ותומכים במרוצת שנות פעילותו. עלינו לעשות הכל כדי שהחרב הכלכלית לא תביא עליו קץ בטרם עת. יש לפסטיבל ולמשתתפיו עוד הרבה מה לתרום לכולנו.
נאוה סמל, סופרת ומחזאית

קולנוע המודרני הופך מופשט יותר ויותר ומוצא אפיקים אומנותיים אפקטיביים דווקא במרחב ז׳אנר סרטי המדע הבדיוני והפנטזיה,שם אין כל מחויבות לחוקי משחק ריאליסטים.פסטיבל אוטופיה עושה שרות קריטי בחשיבותו הן לציבור היוצרים בארץ והן לחובבי קולנוע לשמו בכך שהוא מזמן ומציג את מיטב סרטי המד״ב והפנטזיה שנעשים בכל שנה נתונה. חשוב לעשות כל האפשר כדי לשמר את רצף הצגתו והיקפו של פסטיבל חשוב זה.
אבי נשר, יוצר קולנוע

בשנות פעילותו הספורות הצליח פסטיבל "אוטופיה" לתפוס לעצמו מקום של כבוד בנוף התרבותי, מקום חשוב ומהותי על שום נדירותו וחדשנותו. הפסטיבל, שהשכיל לחבר בין יוצרים מקומיים לבין-לאומיים, בין טכנולוגיה לאמנות ובין העשייה והתעשייה הישראלית לזרמים העדכניים והבולטים ביותר בעולם, הצליח להביא לקדמת הבמה התרבותית סוגות שוליים לכאורה, שנמצאות למעשה במרכז היצירה העכשווית. שוליים הם המקום שממנו בוקעת יצירה חדשה ושבו מתגלה המקוריות האומנותית האמתית – בין אם בתחום הרובוטיקה ובין אם בתחום הספרות – שכן בעולם של מחר, שכבר כאן אתנו, אין כבר הפרדה של ממש בין הדברים. אוצרותו, יזמותו ותעוזתו של אורי אביב הבטיחו כי רמתו של הפסטיבל תהיה תמיד גבוהה אך נגישה. צר מאוד יהיה אם האוטופיה הזו תהפוך לדיסטופיה והחזון המשמעותי הזה לא יוסיף להתממש.
נועה מנהיים, עורכת ספרות

פסטיבל אוטופיה, שממשיך את מורשת אלטנוילנד, הוא מאירועי התרבות החשובים בישראל. האם משרד התרבות מכוון צעירים לחפש עתיד ואוטופיה בחו"ל?
גיל הראבן, סופרת

פסטיבל אוטופיה הוא אחד ממיזמי התרבות המקוריים והחשובים בישראל. אין עוד בישראל פסטיבל שמשלב קולנוע, מדע וספרות. אי תמיכה בו היא מכה אנושה לדמיון ולרוח היצירה בארץ.
אלכס אפשטיין, סופר

באירועי הפסטיבל נתקלתי בקהל מדהים: צעיר, סקרן ויצירתי. קהל בו לא כמעט ולא נתקלתי בפסטיבלים אחרים ואשר מצא זהות ועניין בהקרנות ובהרצאות שהתקיימו ב׳אוטופיה'.
אתגר קרת, סופר

הופתעתי לשמוע שפסטיבל אוטופיה עומד בפני סגירה בגלל עיכוב כספי התמיכה. כל הסימנים מראים שהפסטיבל נמצא במצב של פריחה וגדילה, והעניין בו מתרחב.
התכנים שבהם הפסטיבל עוסק, האירועים שהוא מפיק, האורחים המוזמנים – מהארץ ומחו"ל – כל אלה הפכו את אוטופיה לאחד האירועים הייחודיים והעדכניים בשדה התרבות בארץ.
השילוב בין מדע בדיוני, פנטזיה וטכנולוגיה נמצא היום בלב השיח התרבותי, ואנשים מתחומים רבים מגלים בו עניין. יהיה ממש מצער – לא מובן, וחסר סיבה – אם הבמה שנתנה לכך ביטוי תיסגר.
רותי דירקטור, אוצרת לאמנות עכשווית, מוזיאון תל אביב לאמנות

אני לא יכול לדמיין מציאות ללא פסטיבל אוטופיה. פסטיבל אוטופיה היה הבית והחממה לקולנוע הז'אנר הישראלי, שהביא לישראל כבוד והכרה ברחבי העולם. מציאות ישראלית ללא פסטיבל אוטופיה היא מציאות שעוצרת את התפתחות הקולנוע הישראלי ומחזירה אותו לימים חד גוניים.
איתן גפני, יוצר קולנוע

פסטיבל אוטופיה הוא פסטיבל חשוב וייחודי אשר חרט על דגלו את קידום סרטי הז'אנר בישראל, תחום אשר לצערנו נשאר מאחור לאורך השנים. דווקא בתקופה הזאת, כאשר סרטי הז'אנר הישראליים פורצים גבולות וזוכים להצלחה מקומית ובינלאומית אדירה, חשיבותו של פסטיבל אוטופיה לקידום הקולנוע הישראלי והיוצרים המקומיים ברורה מאין כמותה. אנחנו קוראים לכל מי שקידום היצירה הישראלית חשוב לו, לתמוך בפסטיבל אוטופיה.
יואב ודורון פז, יוצרי קולנוע

בשנים האחרונות קיימה חמד"ע כמה אירועים משותפים עם פסטיבל אוטופיה. כמרכז העירוני לחינוך מדעי, אנו רואים חשיבות רבה גם לפיתוח הדימיון והיצירתיות בתחומי המדע, בעידוד חשיבה מאתגרת על העתיד, ובמעורבות התלמידים שלנו, והציבור הרחב שבא בשערנו בסוגיות אלה.
במסגרת הפעילויות נחנך בחמד"ע האי-כנס לסינגולריות טכנולוגית המתקיים בה מדי שנה, השנה אירחנו את "כנס העתידנים" ובעבר גם הצענו לקהל קורס שעסק בסרטי מדע בדיוני.
תלמידי חמד"ע השתתפו בכמה אירועים בפסטיבל שהתקיימו בסינמטק ואף הצטרפו כמתנדבים בפסטיבל. אני מקווה לראות את שיתוף הפעולה שלנו מתרחב ומעמיק.
ד"ר תהלה בן גיא, מנהלת חמד"ע – המרכז לחינוך מדעי בתל-אביב-יפו

פסטיבל אוטופיה הוא אחד המפעלים התרבותיים החשובים והיפים של השנים האחרונות. הפסטיבל ריכז נושאים מגוונים בתחומי המדע הבדיוני, הפנטסיה, החלום והטכנולוגיה, לאירוע מתמשך ומלא תוכן. הפסטיבל משך אליו קהלים מגוונים והתגלה כחוצה גילאים ופונה לטעמים רבים. סגירתו, חלילה, תהווה מכה קשה לסקרני תרבות ואוהבי ספרות וקולנוע.
בועז כהן, שדרן רדיו ומרצה למוזיקה, קולנוע וספרות

לא יתכן שדווקא עכשיו יחליטו לבטל את הפסטיבל הזה שמשנה לשנה רק הולך ומתפתח ואחראי לעירובי תחומים וז'אנרים ופרוייקטים מהיצירתיים שנתקלתי בהם. בעיני אוטופיה זה לא רק פסטיבל קולנוע, אלא שפה יצירתית חדשה. בשנה האחרונה אני חלק מקבוצת סופרים בקבוצת כתיבה על בסיס מפגשים עם מדענים וחוקרים. נכתבו כאן יצירות שלעולם לא היו יכולות להיכתב בשום מקום אחר. אולי התפיסה שלי אוטופית מדי, אבל אני רוצה להאמין שיש פה מקום לפסטיבל שעוסק במדע, דמיון ועתיד. שזו לא אוטופיה.
שהרה בלאו, סופרת

כחובב של תחום המדע הבדיוני, חדשנות מדעית ותרבות בכלל הייתי רוצה להביע את דאגתי מסכנת הפסקת פעילותו של פסטיבל "אוטופיה". פסטיבל זה, שהוא ברמה בינלאומית, מאפשר לחובבי התחום להתכנס ולצפות ביחד בחוד החנית של סרטי המדע הבדיוני ולהתעדכן בחידושים המדעיים והטכנולוגיים האחרונים. ללא "אוטופיה" יאבד הנוף התרבותי הישראלי אירוע חשוב ומרכזי שמחבר אותנו עם העולם ועם העתיד.
אורי פינק, יוצר קומיקס

תפקידו של משרד התרבות בעיני הוא לתת מקום למגוון של קולות ויוצרים, לתת במה לז'אנרים וסיפורים מחוץ למיינסטרים. פסטיבל כמו אוטופיה מקרין סרטי אימה, מתח ומדע בדיוני ומעודד עשייה חדשה, מתקדמת, מקורית ומבורכת. חבל לי שהפסטיבל צריך להילחם על קיומו, במקום לקבל חיבוק ממשרד התרבות על כך שהוא מציג את השונה. מדינת ישראל התרגלה להיאבק ולדרוך על כל מה ששונה מהמוכר לה, חבל שהמנטליות החולה מחלחלת פנימה ומעמידה בסכנה פסטיבל כל כך ראוי.
ורוניקה קידר, יוצרת קולנוע

פסטיבל אוטופיה הוא במה מצוינת הנותנת מענה לציבור גדול של צופים שאוהבים סרטי ז'אנר כמו אימה, מותחנים, מדע בדיוני, סרטי פנטזיה ועוד. הפסטיבל פותח בפני קהל הצופים הישראלי פתח ליצירה בתחומים אלה מכל העולם. חלק מתהליך ההתבגרות של הקולנוע הישראלי הוא להיפתח ולהתרחב לסרטי ז'אנר, וכן ליזום, לעודד ולתמוך בסרטי ז'אנר. פסטיבל אוטופיה הוא שותף נאמן במשך שנים למהלך וליוזמה הזאת.
כתריאל שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי