אודות אוטופיה

קולנוע, טכנולוגיה ומבט אל העתיד נמצאים בליבו של אירוע תרבות רבתחומי העוסק במדע בדיוני וברעיונות גדולים, ומספק פרספקטיבה ייחודית על מדע, חברה והעתיד.

לאוטופיה שני מרכיבים, בחזיתו הוא פסטיבל קולנוע בינלאומי לסרטי מדע בדיוני, המציג לאורך שבוע עד עשרה ימים קליידוסקופ עשיר של הסרטים החדשים והמרעננים ביותר בקולנוע המקומי והעולמי בסוגות המד"ב, הפנטזיה, האימה, המתח וההרפתקה, עם דגש והתמחות במדע הבדיוני.

לצד זאת אנו מקיימים את תכנית מדע, דמיון ועתיד – מארג של כנסים, ערבי עיון, מקבצי הרצאות, תערוכות ומופעים בנושאי חברה וטכנולוגיה, תרבות ואמנות, מדע ואתיקה, והסתכלות לעבר העתיד. אנו עושים שימוש במדע בדיוני במגוון הקשרים – כמקור לחדשנות טכנולוגית, כפלטפורמה לדיון פילוסופי וחברתי, כחזית החדשנות בקולנוע, במדיה הדיגיטלית ובאמנות הסיפור, ובראש ובראשונה כמעבדה לרעיונות גדולים.

יוצרי המדע הבדיוני מדמיינים את שלא דומיין עד כה ומעלים על הדעת את שלא יעלה על הדעת. בהמשגת ומיפוי הבלתי-אפשרי של היום הם יוצרים אפשרויות חדשות עבור המחר. בספרים, סרטים ואמנות הם העניקו השראה למסע אל הירח והגלישה ברשת, ובדמיונם הביאו לעולם לראשונה את הרובוט, השיבוט, האח הגדול והסינגולריות הטכנולוגית. עם זאת, המדע הבדיוני הוא ראשית ולפני הכל אודות אנשים. כיצד אנו מתפתחים ומשתנים באמצעות המדע, כיצד אנו משתמשים ומשבשים טכנולוגיה.

בעולם כה רווי בטכנולוגיה, עולם בו אנו נסמכים יותר מתמיד על מדע, קיימת חשיבות עליונה לטקסטים הדנים במדע, טכנולוגיה, חברה ובהשקפתנו לעבר העתיד, ועושים זאת בצורה נבונה, מכבדת, ביקורתית ויצירתית. מנה הגונה של השראה ואזהרה, תקוות וחששות, לקראת המחר. מקום המדע הבדיוני כיום הינו חשוב מאי פעם.

מה ניתן למצוא בפסטיבל –